kontrast: A A A

czcionka: A- A A+

tel. 85 727 88 00 e-mail: starostwo@monki.pl

biuletyn informacji publicznej

Jesteś tutaj: Strona Główna :: Turystyka

Gmina Goniądz

Twierdza Osowiec

Największy i najważniejszy zabytkowy obiekt Biebrzańskiego Parku Narodowego, twierdza zbudowana na rozkaz carski pod koniec XIX wieku, doskonale wykorzystująca obronne walory bagien biebrzańskich. Zbudowana w latach 1882-92 Twierdza Osowiec stanowiła jeden z najnowocześniejszych bastionów obronno-zaporowych XIX-wiecznej Europy. Wzniesiona została w celu obrony przed ewentualnym atakiem wojsk niemieckich z Prus Wschodnich. W skład systemu wchodzą cztery forty: Centralny I, Zarzeczny II, Szwedzki III, Nowy IV. Podczas I wojny światowej przez prawie rok pozostała niezdobyta mimo najwymyślniejszch metod bojowych stosowanych przez wojska niemieckie włącznie z użyciem dział typu “Gruba Berta”. Zaatakowana wreszcie przy użyciu gazów bojowych, straciła prawie 2 tysiące obrońców, ale poległo również wielu żołnierzy niemieckich. Jej obrona przeszła do historii. Podczas II wojny światowej stąd właśnie wyruszyło 720 żołnierzy kapitana Władysława Raginisa do bohaterskiej obrony odcinka Wizna. Dzięki staraniom Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego w Forcie I zostało utworzone muzeum historyczne.

Kościół parafialny pod wezwaniem św. Agnieszki i Antoniego Padewskiego

Projekt kościoła wykonał najwybitniejszy architekt okresu międzywojennego w Polsce Oskar Sosnowski, profesor Politechniki Warszawskiej, kierownik Zakładu Architektury Polskiej. Zachowany projekt nosi datę 18 lipca 1922r. Rozpatrywany był w Warszawie na Międzyministerialnej komisji 28 sierpnia i zatwierdzony 18 września 1922 r. przez Ministerstwo Robót Publicznych. Kościół zbudowany w stylu neobarokowym, trójnawowy, bazylikowy z transpetem.

Kaplica cmentarna p.w. Św.Ducha

Znajduje się na cmentarzu rzymskokatolickim założonym w 1804 r. Wystawiono ją w roku 1907 r., i usytuowana jest w szczytowej części cmentarza na osi jednej z nieregularnie biegnących alei. Murowana z cegły na fundamentach z regularnych bloków granitowych. Więźba krokwiowo-jętkowa. Okna zamocowane w otworach ostrołukowych, ramy okien stalowe w układzie wielokwaterowym. Drzwi frontowe drewniane, dwuskrzydłowe, zdobnie profilowane. Wnętrze kaplicy bez wyposażenia i dekoracji.

Kaplica p.w. Św. Floriana

Wewnątrz znajduje się duży zabytkowy krucyfiks.Usytuowana na cyplu skarpy, na terenie dawnego cmentarza szpitalnego. Bezstylowa, pochodzi z 1864 r. Na stropie znajduje się wizerunek świętego Floriana. Wewnątrz znajduje się duży zabytkowy krucyfiks Jezusa ukrzyżowanego. Po obu stronach krzyża malowane postacie świętych.

Cmentarz żydowski w Goniądzu

Wśród drzew zachowało się ok. 20-30 nagrobków. Znajduje się w pobliżu drogi w kierunku Downar na południe od cmentarza rzymskokatolickiego. Powierzchnia wynosi 1,28 ha. Jest nieogrodzony, porośnięty lasem sosnowym. Wśród drzew zachowało się ok. 20-30 nagrobków. Cmentarz usytuowany jest na niewielkim wzniesieniu, którego stoki łagodnie opadają w kierunku południowym i północnym. Na środku wzniesienia znajdują się niewielkie kamienne nagrobki oraz szeregowo ułożone mogiły.

Młyn wodny „Dołek”

Pełną parą pracował do II wojny światowej, ale w czasie działań wojennych uległ dewastacji. Zbudowany w połowie XIX w. Był to młyn zawrotkowy gospodarczy o napędzie kołem wodnym nasiębiernym. Pełną parą pracował do II wojny światowej, ale w czasie działań wojennych uległ dewastacji. Usytuowany jest po południowej stronie miasta, przy wylotowej drodze do goniądzkiej obwodnicy (kierunek Mońki) Zlokalizowany jest nad rzeczką Czarna Struga jednym z dopływów Biebrzy.

Pomnik Antoniego Łaniewskiego

W miejscowości Białosuknie znajduje się pomnik upamiętniający powstańca styczniowego Antoniego Łaniewskiego, zamordowanego przez wojska carskie. W 1920 roku rodzina Prokopów wzniosła tam drewniany krzyż, lecz z upływem lat spróchniał. Na kamieniu upamiętniającym wydarzenia sprzed prawie 150 lat wyryto napis: „Tu spoczywa Antoni Łaniewski z Warszawy, Żołnierz Polski, poległ w powstaniu styczniowym w 1863 r.”. Fundatorem pamiątkowego pomnika jest rodzina Prokopów z Moniek.

Pomnik pamięci mieszkańcom Wrocenia

31 lipca 1943 r. niemiecka żandarmeria polowa dokonała mordu 12 osób ze wsi Wroceń przy miejscowej szkole podstawowej. Powodem tak drastycznej akcji było podejrzenie mieszkańców Wrocenia o współpracę z partyzantami. Znajduję się przy szkole we Wroceniu.

Starostwo Powiatowe w Mońkach
ul. Słowackiego 5a
19-100 Mońki
tel. 85 727 88 00