kontrast: A A A

czcionka: A- A A+

tel. 85 727 88 00 e-mail: starostwo@monki.pl

biuletyn informacji publicznej

Jesteś tutaj: Strona Główna :: Turystyka

Gmina Jasionówka

Cmentarz przykościelny w Jasionówce

Założony w I połowie XVI w., zajmuje powierzchnię 0,2 ha. Założony na planie czworoboku nieregularnego. Wokół cmentarza rosną stare drzewa: lipy, klony i kasztany. Najstarszy nagrobek pochodzi z 1876 r. Na cmentarzu zachowały się cztery nagrobki, z których najokazalszym jest pomnik Michała hr. Wołłowicza.

Cmentarz rzymskokatolicki w Jasionówce

Na cmentarzu znajduje się drewniana kapliczka z pierwszej połowy XIX w. Założony ok. 1810 r. na planie wielokąta. Zajmuje powierzchnię ok. 1,5 ha. Znajduje się w odległości ok. 1 km od kościoła parafialnego, w północnej części miasteczka. 50 m od bramy znajduje się najważniejsza budowla cmentarza – drewniana kapliczka z pierwszej połowy XIX w.

Cmentarz żydowski w Jasionówce

W 1731 Żydzi otrzymali zgodę biskupa wileńskiego na założenie własnego cmentarza. Znajduje się przy drodze do Korycina. Przed cmentarzem rzymskokatolickim w lewo, kilkadziesiąt metrów dalej przed laskiem, w prawo pod górę. Pierwsza wzmianka o istnieniu gminy żydowskiej w Jasionówce pochodzi z 1731 r. W tym roku miejscowi Żydzi otrzymali zgodę biskupa wileńskiego na założenie własnego cmentarza. Pierwszy cmentarz żydowski założony był w środku miasteczka.

Kościół parafialny p.w. Św. Trójcy w Jasionówce

Fundacja pierwszego Kościoła p.w. Św. Trójcy w 1533 r. zaistniała dzięki braciom Kurzenieckim. Pod koniec XVII w funkcjonowała już murowany kościół. Pod koniec XVIII w został powiększony o zakrystię i kruchtę. W wyniku pożaru spaliła się drewniana zabudowa miasta, plebania, dzwonnica i stopił się dzwon. W czasie I wojny światowej świątynia nie ucierpiała, startą były dzwony, które padły łupem wojsk rosyjskich. W 1944 r. Jasionówka znalazła się na linii walk, czego konsekwencją było poważne zniszczenie miasta, w tym kościoła.

Założenie dworskie w Jasionówce

Kompozycja obiektu powstała w 1549 r., ulegała rozbudowie w 1642 r. i 1730 r. Pierwotna powierzchnia majątku wynosiła 17,5 ha, obecnie 9,2 ha. Do dnia dzisiejszego fragmentarycznie zachowany jest barokowy tarasowy dwuosiowy ogród ozdobny, wydatnie przekształcony w XX w. Siedzibę dworską usytuowano na wzgórzu, pomiędzy dwoma strumieniami, dopływami Brzozówki. Z dawnej rezydencji pozostały resztki murów, stawy południowe, szpalery drzew, aleja lipowa z drzewami z przełomu XVIII/XIX w. Z budynków zachowały się stajnia ok. 1820 r., budynek mieszkalny 1933 r. oraz areszt z ostatniej wojny.

Starostwo Powiatowe w Mońkach
ul. Słowackiego 5a
19-100 Mońki
tel. 85 727 88 00