kontrast: A A A

czcionka: A- A A+

tel. 85 727 88 00 e-mail: starostwo@monki.pl

biuletyn informacji publicznej

Jesteś tutaj: Strona Główna :: Turystyka

Gmina Jaświły

Młyn holenderski – I w Zabielu

Został zbudowany w 1924 r. przez cieślę z okolic Suchowoli – Bartulewicza. Od momentu budowy znajduje się w rękach rodziny Komosów. Usytuowany jest ok. 700 m od wsi po zachodniej stronie drogi prowadzącej do wsi Bajki. Budynek konstrukcji szkieletowej osadzony jest na betonowym fundamencie. Szkielet ścian zewnętrznych ustawiony jest na podwalinie ośmiobocznej zwieńczony u góry oczepem, będącym podstawą pod głowicę.

Młyn holenderski – II w Zabielu

Został zbudowany w połowie lat 60-ych XX w. Roboty cieślarskie wykonał Józef Gudel, mechanizmy wewnętrzne Władysław Szubzda, a skrzydła własnoręcznie wykonał właściciel Jan Kawałko. Wiatrak położony jest ok. 500 m od wsi Zbiele, na zachód od drogi łączącej wioskę z szosą Dąbrowa Białostocka – Osowiec. Budynek konstrukcji szkieletowej osadzony na fundamencie kamienno-betonowym. Szkielet ścian zewnętrznych ustawiony jest na podwalinie ośmiobocznej zwieńczony u góry oczepem, będącym podstawą pod głowicę.

Młyn holenderski w Dolistowie Starym

Usytuowany jest na końcu osady i stoi tam już prawie 140 lat. Należy do rodziny Kolendrów, a został zbudowany na przełomie XIX w. przez majstra z Prus Wschodnich. Młyn wykonano na zamówienie Żyda z Suchowoli. Do dnia dzisiejszego podłoga zbita jest drewnianymi gwoźdźmi. Młyn pokryty był gontem, który przetrwał sto lat, a od ponad 30 lat wiatrak ma nowe pokrycie dachowe, także z gontu.

Kapliczka „Latarnia”

Kapliczka przydrożna na granicy parafii Dolistowo i Jaświły tzw. „Latarnia” pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP. Kapliczka znajduje się tuż przy wjeździe do wsi Moniuszki w gminie Jawiły (powiat moniecki).

Kościół w Dolistowie

Kościół p.w. św. Wawrzyńca, diakona i męczennika został zbudowany z kamienia polnego w latach 1789-1791 w stylu późnoklasycystycznym według projektu J.G. Zschoringa. Świątynię przebudowano w połowie XIX w. Fundatorami kościoła byli hetmanowa Izabela Branicka i ks. Krzysztof Kapica.

Plebania w Dolistowie

Plebania murowana zbudowana w 1930 r. przez proboszcza ks. Edwarda Szapela.

Dzwonnica Dolistowo

Dzwonnica zbudowana z kamieni w 1803 r., znajduje się na placu kościelnym w Dolistowie.

Pomnik Rotmistrza Moczulskiego

Rotmistrz Wiktor Maciej Moczulski (1900 – 1939) zginął 25 września ok. godz. 15 00 w okolicach Dolistowa (30 m od mostu na rzece Biebrzy). Szwadron Moczulskiego został zaatakowany przez sowieckie wojska pancerne. Pomnik postawiono z inicjatywy Arkadiusza Studniarka i Józefa Janewicza.

Krzyż drewniany na początku Dolistowa

Karawaka czyli tzw. krzyż morowy z początku XX w., miał chronić wieś przed zarazami (morowym powietrzem).

Kapliczka „Na Bocianku”

Kapliczka pod wezwaniem NMP zbudowana zaraz po wojnie w 1947 r. przez ks. proboszcza Bachurzewskiego. Według miejscowej tradycji w tym miejscu w 1884 r. objawiła się Matka Boska. Ukazała się trzem mieszkankom Dolistowa: Franciszce Łuszcz, Salomey Chodorowskiej i Marii Krysztopie. Znajduje się przy drodze Dolistowo - Goniądz.

Pomnik pod Romejkami

W czasie działań II wojny światowej na terenie kolonii Romejki hitlerowcy rozstrzelali czterech obywateli polskich narodowości żydowskiej. Głaz z tablicą usytuowany jest kilkaset metrów za wsią Romejki, przy drodze do wsi Bagno. Na tablicy wyryty jest napis: Pamięci. Zamordowanych czterech obywateli polskich przez hitlerowców w dn. 30.10.1943 R. Cześć ich pamięci. Znajduję się na drodze Knyszyn-Jaświły tuż przed wsią Romejki.

Starostwo Powiatowe w Mońkach
ul. Słowackiego 5a
19-100 Mońki
tel. 85 727 88 00