kontrast: A A A

czcionka: A- A A+

tel. 85 727 88 00 e-mail: starostwo@monki.pl

biuletyn informacji publicznej

Jesteś tutaj: Strona Główna :: Turystyka

Gmina Knyszyn

Kościół p.w. Św. Jana Apostoła i Jana Ewangelisty w Knyszynie z 1520 r.

W 1520 r. wojewoda wileński Mikołaj Radziwiłł ufundował murowany kościół p.w. Św. Jana Apostoła i Jana Ewangelisty i uposażył parafię. Kościół został konsekrowany 21 marca 1601 r. Strawiona w 1710 r. przez pożar świątynia została odbudowana 12 lat później. Jej rozbudowy do stanu dzisiejszego dokonano w latach 1899-1902.

Dom Piaseckich

Dom mieszkalny wzniesiony pod koniec XVIII w. Budynek na planie mocno wydłuzonego prostokąta, na fundamencie kamiennym wzmocniony gliną. Dom drewniany. Ściany w konstrukcji zrębowej, zawegłowane na rybi ogon; szpary uszczelnione mchem; elewacji zaciągnięte gliną i pobielone. Szczyty szalowane deskami w układzie pionowym i ukosnym. Obecnie szczyt zachodni przysłonięty jest dyktą. Dach dwuspadowy pokryty dachówka ceramiczną. W elewacji frontowej ganek z drewnianą balustradą, pokryty dwuspadowym dachem, przykryty obecnie papą.

Młyn w Kalinówce

Wiatrak został zbudowany w 1924 r. Projektantem i budowniczym obiektu był Józef Kozłowski z Borsukówki. Budowla o konstrukcji słupowo-szkieletowej oszalowana deskami. Dach trójspadowy, kryty dranicami.

Starostwo Powiatowe w Mońkach
ul. Słowackiego 5a
19-100 Mońki
tel. 85 727 88 00