kontrast: A A A

czcionka: A- A A+

tel. 85 727 88 00 e-mail: starostwo@monki.pl

biuletyn informacji publicznej

Jesteś tutaj: Strona Główna :: Turystyka

Gmina Krypno

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie

Żywy kult Matki Bożej w Krypnie doprowadził do uroczystej koronacji obrazu koronami papieskimi. Parafia Krypno powstała 1 stycznia 1905 roku. Erygował ją ks. biskup wileński Edward Ropp. Sanktuarium w Krypnie jest szczególnym miejscem pielgrzymowania rodzin z Archidiecezji Białostockiej, a także grup młodzieży oraz mężczyzn. Kult Obrazu M.Bożej Krypniańskiej sięga odległych czasów. Świadczą o tym opisy doznanych łask, uzdrowień, stare wota pochodzące już z końca XVI i początków XVII wieku.

Pacowa Chata

Pacowa chata to prywatne muzeum historyczne, założone przez miłośnika lokalnej historii i sztuki ludowej Tomasza Paca. W muzeum można zobaczyć min. rzeźbione pianino z XIX wieku, średniowieczne żarna kamienne z okrągłym pięściakiem do ścierania zboża, dawną broń i wiele innych eksponatów związanych z regionem i kulturą Podlasia.

Pamięci Włodzimierza Puchalskiego

We wsi Morusy w Powiecie Monieckim znajduje się chata, w której mieszkał znany fotografik, przyrodnik i filmowiec, Włodzimierz Puchalski (1909 - 1979). Obecnie znajduje się tam muzeum poświęcone jego pamięci.

Starostwo Powiatowe w Mońkach
ul. Słowackiego 5a
19-100 Mońki
tel. 85 727 88 00