kontrast: A A A

czcionka: A- A A+

tel. 85 727 88 00 e-mail: starostwo@monki.pl

biuletyn informacji publicznej

Jesteś tutaj: Strona Główna :: Turystyka

Gmina Trzcianne

Drewniany kościół w Giełczynie

Należy do charakterystycznego dla północno-wschodniego Podlasia i Mazowsza typu późnobarokowej bezwieżowej świątyni. Drewniany kościół Giełczynie p.w,. Nawiedzenia NMP. Pierwszy kościół Giełczynie należący wówczas do parafii w Wiźnie zbudował w 1777 r. Krzysztof Opacki, kasztelan wiski. W 1807 r. kościół staje się filią Trzciannego, natomiast natomiast połowie XIX w. zostaje utworzona samodzielna parafia. Należy do charakterystycznego dla północno-wschodniego Podlasia i Mazowsza typu późnobarokowej bezwieżowej świątyni o prostej bryle, z ryzalitem w fasadzie, zwieńczonej ozdobną sygnaturką.

Cmentarz żołnierzy radzieckich położony w pobliżu Trzciannego przy drodze do Downar.

Jego usytuowanie związane jest z konkretnymi walkami, jakie miały miejsce na tych ziemiach. Ogrodzony parkanem, z betonowymi kwaterami.

Kościół w Trzciannem p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła

Niewątpliwie na lata 1401-1424 należy datować powstanie najstarszego trzciańskiego kościoła. W 1746 został zbudowany kolejny kościół parafialny. W 1846 r. pobudowano nowy, murowany, trójnawowy kościół. Ważnym elementem jego wyposażenia były obrazy klasycystyczne malowane zapewne przez Jana Glogera, w ołtarzy głównym św. Piotra i Pawła oraz Świętej Rodziny. Przed frontem kościoła wybudowaną dzwonnicę kamienną z trzema dzwonami.

Folwark szlachecki Mroczki

Początki założenia dworskiego sięgają XV w. i związane są z osobą Mroczka Kiełczowica. Ze wszystkich stron otoczony był dobrami szlacheckimi: Choinowo, Boguszki, Klesze i Wilamówka. Początki założenia dworskiego sięgają XV w. i związane są z osobą Mroczka Kiełczowica. Zapewne funkcjonował tu wówczas dwór z budynkami gospodarczymi i sadem. W I połowie XIX w. majątek kupił Antoni Hałaburda, który wzniósł dwór, czworaki i wiele budynków gospodarczych dawnego założenia dworsko-ogrodowego do dziś zachowała się aleja dojazdowa, a z zabudowań kamienne obora w południowej części i ruiny obory części północnej.

Pomnik Marszałka Piłsudskiego

W centrum miejscowości Trzcianne w powiecie monieckim znajduje się pomnik pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Na pomniku znajduję się napis: Mieszkańcom Ziemi Trzciańskiej Wywiezionym, Zamęczonym i Poległym w walce za wolną i demokratyczną Polskę w latach II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Starostwo Powiatowe w Mońkach
ul. Słowackiego 5a
19-100 Mońki
tel. 85 727 88 00