kontrast: A A A

czcionka: A- A A+

tel. 85 727 88 00 e-mail: starostwo@monki.pl

biuletyn informacji publicznej

Jesteś tutaj: Strona Główna :: Wracają połączenia kolejowe Białystok-Ełk

Wracają połączenia kolejowe Białystok-Ełk

Od poniedziałku, 19 marca ponownie zaczną kursować pociągi osobowe na trasie Białystok-Ełk-Białystok. Stało się to możliwe dzięki inicjatywie Jarosława Schabieńskiego, osoby pełniącej obowiązki organów samorządu województwa podlaskiego.

Przypomnijmy, że pociągi kursowały na tej trasie do 9 grudnia 2006 r. Ponowne uruchomienie 4 par pociągów regionalnych na trasie Białystok-Ełk-Białystok będzie dotowana do końca 2007 r. - z budżetu województwa podlaskiego - kwotą 1,7 mln zł. Pociągi kursować będą na linii kolejowej przebiegającej przez teren województwa podlaskiego i województwa warmińsko-mazurskiego.

Dotacją objęte będą pociągi na terenie województwa podlaskiego - tj. na odcinku Białystok-Grajewo, zaś na pozostałym odcinku dotacja pochodzić będzie z budżetu województwa warmińsko-mazurskiego. Godziny odjazdu ze stacji początkowych kursów pociągów realizujących poranne dowozy do pracy i szkół pozostały niezmienione w stosunku do poprzedniego rozkładu jazdy, obowiązującego do 9 grudnia 2006 r.

Aneks do umowy o wykonywanie i dotowanie regionalnych kolejowych przewozów pasażerskich w ramach służby publicznej w województwie podlaskim na rok 2007, który obejmuje dofinansowanie przewozów na linii Białystok-Ełk-Białystok, został już popisany przez przedstawicieli spółki „PKP Przewozy Regionalne" i władze województwa podlaskiego.

- Ludzie są przywiązani do kolei. Dlatego postanowiliśmy przywrócić połączenia osobowe na tej trasie. Samorząd musi pełnić rolę służebną wobec mieszkańców województwa podlaskiego - mówi Jarosław Schabieński, osoba pełniącą obowiązki organów samorządu województwa podlaskiego.

- Ta bardzo szybka decyzja władz samorządowych województwa podlaskiego pozwala uratować część rynku kolejowego oraz pokazuje, że na terenie woj. podlaskiego jest pewien obszar działania, gdzie kolej może funkcjonować - mówi Grzegorz Uklejewski, dyrektor, Pełnomocnik Zarządu d.s. Współpracy z Klientami Kluczowymi spółki "PKP Przewozy Regionalne".

źródło: www.wrotapodlasia.pl

Starostwo Powiatowe w Mońkach
ul. Słowackiego 5a
19-100 Mońki
tel. 85 727 88 00