kontrast: A A A

czcionka: A- A A+

tel. 85 727 88 00 e-mail: starostwo@monki.pl

biuletyn informacji publicznej

Jesteś tutaj: Strona Główna :: Podlaska majówka

Podlaska majówka

W województwie podlaskim pod patronatem Marszałka Województwa realizowany jest projekt szkoleniowo-doradczy "Turystyka – wspólna sprawa". Dotychczas powstało 8 grup partnerskich, które realizują swoje pomysły na ciekawe produkty turystyczne, w ścisłej współpracy przedsiębiorców, organizacji pozarządowych i samorządów. Podczas zbliżającego się weekendu majowego turyści będą mogli już skorzystać z atrakcji, w ramach produktów turystycznych.

W województwie podlaskim można skorzystać z oferty grupy partnerskiej "Gościnny Białystok" powstałej w ramach projektu "Turystyka – wspólna sprawa" i spędzić interesująco czas w mieście i okolicach. Można też wybrać się np.: na "Szlak Tatarski" albo "Szlak rękodzieła ludowego". Te propozycje to oferta grupy partnerskiej "Puszcza Knyszyńska na styku kultur", która również powstała z inspiracji projektu.

Grupa partnerska "Gościnny Białystok" zaprasza do skorzystania z weekendowych pobytów w swoim mieście. W programie, który obejmuje trzy dni, na gości czeka wiele atrakcji. Pierwszego dnia zostaną zakwaterowani w Hotelu Branicki i wezmą udział w Biesiadzie Polskiej w Folwarku Nadawki oraz będą mieli okazję obejrzeć pokaz wytwórstwa rękodzieła ludowego. W sobotę goście zostaną zaproszeni m.in. do zwiedzenia Białegostoku "Szlakiem JK Branickiego", unikatowego Muzeum Ikon w Supraślu oraz będą mogli zagrać w golfa w Golf Parku w Lipowym Moście. Ostatniego dnia, w Skansenie Białostockiej Wsi, turyści zostaną zaproszeni na regionalną ucztę. Na koniec pobytu każdy z gości otrzyma regionalne pamiątki. Wszelkich informacji udziela Anna Horodeńska, lider grupy partnerskiej "Gościnny Białystok": a.horodenska@hotelbranicki.com, tel. 085 66 52 506.

"Szlak Tatarski" liczy 150 km i prowadzi z Białegostoku przez Sokółkę, Bohoniki, Kruszyniany, Supraśl. Można na nim zwiedzić meczety, mizary i cerkwie, spotkać prawdziwych Tatarów i zapuścić się w ostępy Puszczy Knyszyńskiej, jednego z ostatnich, naprawdę dzikich terenów leśnych w Polsce. Turyści zmęczeni wędrówką mogą zajrzeć do Tatarskiej Jurty w Kruszynianach, gdzie można spróbować specjałów tatarskiej kuchni, takich jak np.: pierekaczewniki, kołduny, pieremiacze, czy trybuszoki.

Z kolei na "Szlaku rękodzieła ludowego" można spotkać kowali, garncarzy, tkaczki, czy łyżkarzy – jednych z ostatnich twórców ludowych na Podlasiu. Szlak wiedzie od Białegostoku w kierunku Sokółki i przejścia granicznego z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej. Miejsca warte odwiedzenia na szlaku to m.in.: Wasilków, Święta Woda z Sanktuarium Matki Bolesnej, Czarna Białostocka, Czarna Wieś Kościelna, w której warto odwiedzić pracownie artystów – kowala i garncarza. W Zamczysku natomiast spotkamy jedynego na Podlasiu łyżkarza. O wszystkich innych atrakcjach tego regionu można przeczytać na www.puszczaknyszynska.pl. Odkrywanie sekretów Puszczy Knyszyńskiej będzie dobrym pomysłem na spędzenie majówki w gronie rodziny i przyjaciół.

Jednak atrakcje, jakie będą dostępne dla turystów już podczas najbliższej majówki, to nie wszystko. Przed grupami partnerskimi jeszcze dużo pracy w udoskonalaniu ofert. Turyście bowiem trzeba zaproponować nie tylko atrakcje, ale i usługi na odpowiednim poziomie. Dlatego właśnie członkowie grup partnerskich oraz przedstawiciele branży turystycznej, biorą udział w szkoleniach z "Współpracy sieciowej", w ramach projektu "Turystyka – wspólna sprawa".

Na szkoleniach pracownicy i menadżerowie z branży turystycznej zdobywają wiedzę m.in. z zakresu pozyskiwania funduszy, zarządzania zasobami ludzkimi czy wykorzystania Internetu w promocji swojej firmy. Niebawem rozpoczną się szkolenia z "Zarządzania turystyką" dla pracowników i menedżerów zatrudnionych w turystyce. Kursy są dofinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego nawet do 80 procent.

Zapisy na szkolenia prowadzi Regionalne Biuro Projektu "Turystyka – wspólna sprawa" w Białymstoku, tel. 085 744 56 61

Starostwo Powiatowe w Mońkach
ul. Słowackiego 5a
19-100 Mońki
tel. 85 727 88 00